Kot sem že nekoč razlagal, elektrika ni "vsemogočna". Drugače rečeno, ni neskončno hitra. To pomeni, ko priključimo 1V na žico, kjer je na koncu upor 1 ohm, elektrika na začetku ne more vedeti, da je na koncu upor 1 ohm, da bi stekel tok 1 A. To ugotovi šele, ko do tja pride (in nazaj).
Hitrost širjenja električnega toka je odvisna od geometrije in predvsem od izolacije okrog žice. Po izolaciji se namreč širi električno polje, ki "poganja elektriko".
Dokler elektrika ne ve, da je na koncu 1 ohm upor, steče pač nek tok, ki je sorazmeren karakteristični impedanci žice. Karakteristična impedanca žice je tudi odvisna od geomerije in materiala. Če bi bila žica neskončno dolga, bi kar ves čas tekel tak tok (elektrika namreč ne ve in ne bo nikoli vedela, da je žica neskončna, saj nikoli ne pride do konca).
Običajne karakteristične impedance žic so ponavadi okrog 100 ohm (npr UTP kabel). Lahko so sicer tudi od 50 pa tudi do 300 ohm.
Zanimivost: karaktersitična impedanca (praznega) vesolja, oziroma prostora, je 376,730313668(57) Ω
Če ima vesolje impedanco, dielektričnost, permeabilnost, definirano max. hitrost, se jaz že dalj časa sprašujem, kakšno ima pa prazen prostor maso. Učijo nas, da ima 0, pa jaz tega kar ne verjamem. Po mojem laičnem mnenju se temna snov skriva kar v samem prostoru in ima manjkajoči del mase kar prostor sam.
Še vedno divjak. Cepiča se nista prijela.