Vesoljski teleskop JWST (James Webb Space Telescope) je že v fazi znanstvenega fotkanja vesolja. Včeraj je bila objavljena prva fotka Deep Field, ki skoz lukno v naši galaksiji (pač tam, kjer je manj naših lokalnih zvezd), buli v oddaljeno vesolje. Za tole prvo fotko je bila ekspozitura ene 12 ur. Dobro je, da je teleskop lahko tako precizno uravnavan, da se slika ni tresla.

Kaj vidimo? Une ta velike bele svetle gmote okoli srede slike so "kvazarji", gromozanske galaksije z aktivnim jedrom, da se pol vesolja sveti od njih. Te so oddaljene ene 4.5 milijarde svetlobnih let. Torej vsaj 100.000 krat dlje od naših zvezd na sliki (to so une zelo svetle, ki imajo poudarjene krake zaradi "diffraction spikes").
Zadi za temi kvazarji (na sliki jih je 5 velikih, pa mogoče izza ta glavne velike zvezde je še kak), so pa galaksije oddaljene tudi do 10 milijard svetlobnih let. So rdeče, ker so pač toliko dlje. In svetloba teh je opazno ukrivljena, kar govori o tem, kako noro masivni so tej kvazarji, da tako ukrivljajo svetlobo.
Danes kasneje pridejo še 3 fotke: Carina nebula, Štefanov kvintet, M57 nebula in še 1 spektrografski posnetek enega planeta v naši galaksiji. (Objavimo danes/jutri, ko pridejo v kaseljc)
Original od NASA v polni velikosti: https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/main_image_deep_field_smacs0723-5mb.jpg